View this post on Instagram

A post shared by דנה מצר | שינה וגמילה מחיתולים | הדרכת הורים (@dana.metzer.parenting)

טחורים בהריון ואחרי לידה

הריון הוא לא מחלה נכון? אנחנו צריכות לשדר החוצה לעולם שהכל קליל ופשוט לנו, צריכות להמשיך לתפקד בבית, בעבודה ובכלל. ככה למדנו, זו הנורמה החברתית שהשתרשה בעולם המערבי.

אבל אם זו לא מחלה, אז למה את עייפה? יש לך בחילות? תחושת כבדות? צרבת?

במהלך ההריון הגוף עובר שינויים רבים, עלייה גדולה בנפח הדם (40%-45% יותר מנפח הדם לפני ההריון!), שינויים הורמונליים רבים, שינויים במערכת העיכול ובעצם כל מערכות הגוף מתגייסות כדי ליצור תנאים אופטימליים לייצור וגדילת העובר בתוך הגוף שלך.

תופעה נוספת, נפוצה מאוד, אך מדוברת הרבה פחות היא טחורים!

כ-30% מהנשים תסבולנה מטחורים במהלך ההריון, וגם מבין אלו שהתופעה הזו פסחה עליהן במהלך ההריון עלולות לפגוש בטחורים לאחר הלידה.

אז מה זה בעצם טחורים?

טחורים הם ורידים שמתנפחים בפי הטבעת. הם יכולים להיות פנימיים והם עלולים גם לצאת החוצה. הם יכולים להופיע כטחור אחד בודד או כאשכול של טחורים, קבוצה של ורידים שמתנפחים יחד באותו איזור.

איך אזהה שיש לי טחורים?

טחורים לרוב מתבטאים בכאב ונפיחות בפי הטבעת, בגירוד, בנפיחות מקומית, בעצירות ובנפיחות מקומית.

לעיתים יכול להופיע מעט דם טרי בניגוב. כמו כן, במקרים בהם הטחור הוא חיצוני ניתן יהיה להרגיש אותו במישוש.

ממה הם נגרמים?

הורידים באיזור פי הטבעת מתנפחים במהלך ההריון עקב:

  • עלייה בנפח הדם בגוף של האמא.
  • עומס שמייצרת הרחם הגדלה על האיברים וכלי הדם בבטן ובאגן, ובאופן ספציפי על פי הטבעת.
  • עצירות ולחץ חזק שמופעל בשירותים.
  • שינויים הורמונליים המתרחשים באופן טבעי בהריון, ובעיקר עליה בהורמון הפרוגסטרון שתורם בין היתר לחולשה של השרירים.

וגם אם לא סבלת מטחורים במהלך ההריון, יכול מאוד להיות שהלחץ שהופעל על רצפת האגן במהלך הלידה, ובמיוחד במהלך השלב השני של הלידה ("שלב הלחיצות") יגרום לטחורים אחרי הלידה.

איך ננסה להפחית את הסיכוי לטחורים?

כמו שנכתב קודם, ישנן סיבות הגורמות לטחורים שאין לנו שליטה עליהן ואין לנו דרך להימנע מהן (כמו למשל עליה בנפח הדם או השינויים ההורמונליים), אבל ישנם גורמים שניתן להשפיע עליהם. הדברים העיקריים שיש לנו השפעה ישירה עליהם הם מנוחה והלחץ המופעל בשירותים.

בראש ובראשונה, נרצה לנוח וכמה שיותר. למרות שהריון הוא לא מחלה, כבר ביססנו את זה שהוא לא "שום דבר". הגדילה של הרחם, העלייה במשקל והעלייה בנפח הדם, יוצרים עומס מאוד גדול על האגן, על הרקמה ועל כלי הדם באגן. העומס הזה הוא שבמקרים רבים גורם לכלי הדם בפי הטבעת להתנפח, ועל כן מנוחה מרובה תפחית את הסיכוי לטחורים.

שנית, נרצה לנסות לרכך את מרקם הצואה. שתייה מרובה של מים במהלך ההריון וגם לאחר הלידה נחוצה לתופעות רבות שקורות בגוף, ובין היתר, לרכך את הצואה. בנוסף, אכילת סיבים תזונתיים רבים, ירקות ופירות גם היא תעזור למרקם צואה רך יותר שמפחית את הלחץ על פי הטבעת ומקטין את הסיכון לטחורים.

גם לצורת הישיבה בשירותים יש חשיבות. מומלץ לשבת על האסלה, להניח את כפות הרגליים על שרפרף קטן ולרכון מעט קדימה עם פלג הגוף העליון. את הצואה לא מומלץ ללחוץ החוצה אלא לקחת הרבה אוויר ובנשיפה של אוויר להרפות את פי הטבעת ולנסות לתת לצואה לצאת ללא לחץ חזק ודחיפה.

גם במהלך הלידה – ישנן דרכים לעזור לתינוק לצאת בצורה שמפחיתה משמעותית את הלחץ על רצפת האגן, מפחיתה מאוד את הסיכוי לטחורים לאחר הלידה וגם את הסיכוי לתפרים בלידה. מומלץ לכל אישה בשליש השלישי להריונה ללכת לביקור אצל פיזיוטרפיסטית של רצפת האגן שמלמדת איך נכון ללחוץ בלידה.

איך נטפל בטחורים?

קודם כל במנוחה. על מנת להקל מאוד ולא להחמיר את המצב נשתדל להפחית את העומס הגדול על האגן ולנוח כמה שיותר, רצוי שלא בישיבה ישירה על הישבן. אם יש אפשרות לנוח בשכיבה ולהרפות את שרירי הישבן ופי הטבעת הדבר עשוי להקל מאוד. שלבי נשימות בטניות עמוקות שיעזרו לך בהרגעה, בשיכוך כאב וגם אימון מעולה לנשום נכון לקראת הלידה.

שנית, ריכוך הצואה. כאשר ישנם טחורים בפי הטבעת, ישנה תחושת כאב מוגברת בזמן הוצאת הצואה בשירותים. על כן, נרצה לרכך את הצואה כמה שיותר, גם על מנת להפחית את הכאב וגם על מנת לא להחמיר את מצב הטחורים. ניתן להתייעץ עם תזונאית לגביי תזונה עשירה בסיבים תזונתיים (בעיקר אכילה מוגברת של פירות וירקות מסויימים) ושתייה מרובה של מים.

במקרים חמורים יותר, ניתן להתייעץ עם רופא לגביי שימוש בתרופות לריכוך צואה כמו נורמלקס.

דבר נוסף שעוזר הוא קור. הבנו שטחורים הם בעצם כלי דם מורחבים, וקור יכול לעזור גם בתחושת "הרדמה" של המקום וגם בכיווץ כלי הדם. אפשר לעטוף קוביות קרח בבד ובשכיבה על הצד להניח אותן על האיזור הכואב. ניתן לרכוש פדים לקירור שמיועדים לתפרים לאחר לידה ולהשתמש בהם עוד בזמן ההריון על מנת לקרר את האיזור.

גם לארומתרפיה יש מה להציע בנושא. למשל:

  • משחת P.O של חברת שלוס שנמכרת בחנויות טבע.
  • משחת הממליס (ישנן מספר חברות).
  • חמאת שיאה עם מעט שמן אתרי הדס.
  • קומפרס קר עם מעט שמן לוונדר יקל מעט וירגיע את הצריבה והגרד באיזור.

בנוסף, תוכלי לנסות אמבט ישיבה. מלאי גיגית עם מים קרים והוסיפי כף של מגנזיום סולפט (מלח אנגלי). הקור, בתוספת מפל הריכוזים בין כלי הדם למים עם המלח האנגלי בגיגית יגרמו לכיווץ יעיל של כלי הדם.

מה לא נעשה?

נשתדל לא לנגב את הישבן עם נייר טואלט או עם מגבונים המכילים אלכוהול או בישום.

לא נשב זמן ארוך וממושך בשירותים.

לא נשטוף את האיזור במים חמים.

ננסה להימנע מאלכוהול ןניקוטין שפחות מומלצים בהריון ממילא. כמו כן ננסה להפחית במזון חריף ופחמימות פשוטות שיוצרות עומס על מערכת העיכול ועלולות ליצור צואה קשה יותר.

 

טחורים ברוב המקרים יעברו מאליהם, אבל עד שיעברו הם מפחיתים את איכות החיים בצורה משמעותית. כדאי לטפל בין אם בדרכים טבעיות ובין אם בתרופות, בכל מקרה אל תישארי בסבל הזה.

 

הכתוב אינו מחליף ייעוץ רפואי או ייעוץ עם איש מקצוע מתחום התזונה.

 

יש לכן שאלות נוספות? רוצות לדבר גם על דברים נעימים יותר בהריון ולידה?

העמוד שלי בשבט אמהות – https://shevet-imahot.co.il/doulas-premium/gal-d

האינסטגרם שלי –https://www.instagram.com/dagan.gal

הודעה לוואטסאפ שלי http://tinyurl.com/GalDaDoula

 

 

 

מאמר זה נכתב על ידי:

Picture of גל דגן

גל דגן

דולה ומדריכת הכנה ללידה

מאמרים אחרונים בשבט אמהות

בוטן

עבודה עם בוטן בלידה

איך לעבוד עם הגן בלידה על מנת לקדם אותה
אמא מחבקת את ביתה

סדנת שבט – מוגנות מינית ומיניות בריאה – נטשה ספיר

צמחי מרפא

צמחי מרפא כעזר בתהליך הלידה

איך ומתי להשתמש בצמחי מרפא בתהליך הלידה
דילוג לתוכן